9 Kere Leyla filmi izle Netflix

Ezel Akay pandemi nedeniyle gösterimi ertelenen ‘9 Kere Leyla’ adlı filminin sonunda izleyiciyle buluşacak olmasının mutluluğunu yaşıyor. Netflix’te yayınlanan filmde başrolleri Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Elçin Sangu paylaşıyor. Akay’ın senaryosunu da yazdığı ‘9 Kere Leyla’, gençliğinin son demini yaşayan ‘Adem’in genç sevgilisiyle birlikte olabilmek için eşinden kurtulmaya çalışmasını hikâye edindi. Ezel Akay, Habertürk’e verdiği röportajda ‘9 Kere Leyla’yı “Bu film, kadın meselesinin ötesinde bir önem taşıyor” sözleriyle tanımladı. Akay, Haluk Bilginer’in kadroya dahil olmasıyla müthiş bir süreç başladığını söylerken ünlü oyuncunun canlandırdığı ‘Adem’i, “Alttan alta bir ‘erkek hayvanı’ belası” sözleriyle yorumladı; “Gençliğinin son demini yaşayan ‘Adem’in genç sevgilisiyle birlikte olabilmek için karısından kurtulmaya çalışmasının hikâyesi. Ama alttan alta bir ‘erkek hayvanı’ belası ‘Adem’in macerasını karmakarışık ediyor”

 

Ezel Akay…
Ülkemizin güzide üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’nin mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra sanata daha yatkın olduğunu söyleyen iç sesini dinleyerek ABD’de Villanova Üniversitesi’nde tiyatro öğrenimi gördü.
Bir süre ABD’de tiyatro oyunlarında sahneye çıktıktan sonra bu kez sanatın üretici kısmında da yer alması gerektiğini söyleyen iç sesine bir kez daha kulak vererek döndüğü Türkiye’de, 1996 yapımı ‘Tabutta Rövaşata’ ile sinema sektörüne girdi.

Yapımcılar; sermaye sahibi, cebinde çekmeye yeltendiği filmin giderlerini karşılayacak kadar parası olan kişilerdir.
Ne var ki Ezel Akay’ın cebinde o kadar parası yoktu.
Karşılayabildiğini karşıladı, karşılayamadığını dayanışma organizasyonu çerçevesinde halletti.
Örneğin, kiralayacak kadar parası olmadığı için kamerayı ödünç aldı.
Oyuncuların da kamera arkasında çalışanlarının da dayanışma çerçevesi içindeki fedakarlıklarıyla tamamlanan ‘Tabutta Rövaşata’ Türk sinemasının en çok beğenilen, yurt içinde ve yurt dışında en çok ödül kazanan filmlerinden biri oldu.

Anlatmak istediklerini beyazperdeye yansıtabilmesi için paraya ihtiyacı vardı. Amacı uğruna reklam filmi yönetmenliği de yapmaya başlayan Ezel Akay, ürünlerin tanıtılmasında ziyadesiyle başarılı olunca o sektörde yetkin bir konuma sahip oldu. Bunun sonucunda da günümüze kadar yaklaşık bin reklam filmi yönetti.
Kazandıklarını, yapımcı olarak sinemaya aktaran Ezel Akay, kariyerine ‘Neredesin Firuze’ ile yönetmenliği, ‘Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?’ ile ise senaristliği de ekledi.

 

Ezel Akay, günün sonunda hikâyelerinin anlatılmaya değer bulduğu filmlere yapımcı olarak para yatırırken senaryosunu yazdığı, yönettiği filmlerle kendine özgü bir anlatım tarzı oluşturdu.
O filmlerden biri ‘9 Kere Leyla’…
Başrollerini Haluk BilginerDemet Akbağ, Elçin SanguFırat Tanış ve Alican Yücesoy‘un paylaştığı film, aslında gösterime martta girecekti. Ne var ki pandemi nedeniyle izleyiciyle sinema salonlarında buluşamaması üzerine ‘9 Kere Leyla’, Netflix’te yayınlanmaya başladı.

‘9 Kere Leyla’yı izleyiciyle dijital platformda buluşturdunuz. Dijital platformların Türk sinemasına etkisinin ne olduğunu / olacağını düşünüyorsunuz?
Elbette dijital platformlar kendilerine has eşsiz bir güce sahip. Sinema perdesinin büyüsüne hiçbir zaman sahip olamayacaklar ama sundukları konfor ve zamansızlık çok önem taşıyor. Türkiye sinemasının geleceği açısından da iyi ki varlar. Yoksa şöyle bir dönemde filmi vizyona sokmak için belirsiz bir tarihe kadar beklemek zorunda kalacaktık. Hem de maddi ve manevi olarak çökmüş bir biçimde…

 

Ezel Akay’ın yönettiği, başrollerinde Demet Akbağ ve Haluk Bilginer‘in yer aldığı “9 Kere Leyla” adlı film Netflix’te bugün yayınlandı.

 

Bir sinema filmi olması planlanan 9 Kere Leyla’nın vizyona giriş tarihi pandemi nedeniyle sürekli ertelenmişti.

Haluk Bilginer ve Demet Akbağ gibi usta oyuncuların başrolde olduğu filmin yayın hakları, dijital yayın platformu Netflix’e satıldı.

Geçtiğimiz hafta fragmanı yayınlanan 9 Kere Leyla, Netflix’te bugün yayınlandı.

Oyuncu kadrosu

Demet Akbağ
Haluk Bilginer
Elçin Sangu
Fırat Tanış
Alican Yücesoy
Hakan Eke
Emre Kıvılcım
İhsan Ceylan
Hasan Eflatun Akay
Bertan Çelikkol
Kerime Obenik
Bimen Zartar
Reşit Berker Enhoş
Arda Cartı

 IMDB Puanı kaç

Netflix’in yeni yerli filminin uluslararası film ve dizi derecelendirme sitesi IMDb tarafından 10 üzerinden 6.8 olarak belirlendi