SON DAKİKA

HaberFlix

Ankara Büyükşehir Belediyesi, baro başkanları için bölgeye çadır gönderiyor

İktidarın baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik hamlesine tepki gösteren barolar, cuma günü başlattıkları yürüyüşün ardından bugün Ankara’ya ulaştı. Ankara’nın girişinde barikat kuran polis, baroların yürümesine izin vermiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, baro başkanları için bölgeye çadır gönderiyor
Bu haber 22 Haziran 2020 - 20:31 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.
Haberflix.com'a Google'da abone olun Google News

AKP ve MHP’nin barolar başta olmak üzere meslek kuruluşlarının yapısı ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısının bu hafta meclis gündemine getirilmesi beklenirken geçtiğimiz cuma günü bulundukları kentlerden Ankara’ya yürüyüş başlatan barolar bugün Ankara’ya ulaştı.

Baroların “Savunma yürüyor” sloganıyla başlattığı yürüyüş, Ankara’nın girişinde polis barikatıyla durduruldu. 300 metre ileride bekleyen meslektaşlarına doğru yürümek isteyen baro başkanları polis barikatı önünde bekleyişini sürdürüyor.

Yürüyüş kapsamında daha sonra Türkiye Barolar Birliği’ne olağanüstü toplantı taleplerini iletecek olan baro başkanları, en son Meclis’te ziyaretlerde bulunacak.

ANKARA EMNİYETİ: ARAÇLA GİREBİLİRSİNİZ, YÜRÜYEREK OLMAZ!

Ankara Emniyeti sosyal medya hesabından baro başkanlarının Savunma Yürüyüşü’ne ilişklin açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yurdumuzun çeşitli illerinden baro başkanları ve avukatlardan oluşan bir grup, 22 Haziran 2020 günü saat 10.00 sıralarında ilimiz Eskişehir Yolu 15. km’ye gelerek, burada yaptıkları basın açıklamasının ardından kendilerini karşılamak için bekleyen Ankara Barosu üyelerinin bulunduğu yere şehirlerarası yol üzerinden yürüyüş yapmak istemişlerdir. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 6. maddesi gereği il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabilecek alan ve güzergahların mülki amirliklerce belirlendiği, yürüyüş yapmak istedikleri güzergahın belirlenen yerlerden olmadığı, aynı kanunun 22. maddesine göre şehirlerarası yollarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamayacağı ile mevcut pandemi tedbirleri kendilerine hatırlatılarak grubun yürüyüşüne müsaade edilmemiş, araçlarla şehre girebilecekleri, Anıtkabir ya da bir başka mahale gitmeleri hususunda ve varsa diğer talepleri konusunda kendilerine yardımcı olunacağı ifade edilmiştir. Buna rağmen yürüyüş yapmakta ısrar eden ve bir süre yolu trafiğe kapayan grup usulüne uygun şekilde kenara alınarak, yol trafiğe açılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

POLİS ÇADIR KURDURMAYACAĞINI SÖYLEDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) avukatların Ankara girişindeki bekleyişi için sıcak hava nedeniyle gönderdiği çadırlar henüz alana ulaşmadan polis, çadır kurulmasına izin vermeyeceğini söyledi. Polisle avukatlar arasında arbede yaşandı.

Basın için polislerle çevrili bir çember oluşturuldu ve basın mensuplarının çemberin içinde tutulması talimatı verildi. ABB bölgede haber takibi yapan gazetecilere de yemek gönderecek.

GAZİANTEP BAROSU BAŞKANI DARP EDİLDİ

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, barikat kuran çevik kuvvet polisleri tarafından darp edildi. BirGün’e açıklamalarda bulunan Şarklı, “Emniyet yetkilileri kesinlikle yürüyemezsiniz dedi. ‘Pandemi sürecine uygun yürüyeceğiz’ ama dedik onu da kabul etmediler ve ‘müdahale ederiz’ dediler. Ordu Barosu Başkanımız çevik kuvvet polislerinin arasında kaldı. Onu yanına gittiğimde bir çevik kuvvet polisi elinde kalkanla burnuma vurdu ve kalkan sert bir şekilde burun kemiğime geldi. Daha sonra da arka taraflarda duran bir polis memuru beni parmağını ve kafasını sallayarak tehdit etti. ‘Beni nasıl tehdit edersiniz? Bir baro başkanının tehdit edildiği nerede görülmüş dedim ’ ve ardından da bana yumruk atmaya çalıştı ancak yumruk yüzüme isabet etmedi” diye konuştu.

İNŞAAT İŞÇİLERİ TAHRİK EDİLDİ

Bir emniyet amirinin kendilerine “provokasyon yapıyorsunuz” dediğini de vurgulayan Şarklı, “Bu şekilde uzlaşmadan uzak emniyet yetkilileri görmedim. Yan tarafımızdaki inşaat işçileri tahrik edilerek üzerimize sürülmeye çalışıldı. Bu utanç verici tabloyu utanması gerekenler yarattı ve onlar utansın. Saatlerce güneşin altında bekledik ve tek talebimiz önce Anıtkabir’e gitmek ardından da Meclis’e gitmekti” dedi.

FEYZİOĞLU: YÜRÜMEK HAKTIR, BARO BAŞKANLARI YÜRÜMELİ

TBB Başkanı Metin Feyzioglu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü. Görüşme sonrası Ankara girişinde polis müdahalesi ile karşılanan baro başkanlarına ilişkin açıklama yaptı. Feyzioğlu, “Olayları yumuşatmak için devreye girdik. Yürümek haktır. Baro başkanları yürümelidir” dedi.

TBB’nin seçtiği yöntemin yürümek olmadığını, kendisinin de yürümeyeceğini belirten Feyzioğlu, Eskişehir yolunda bekleyen baro başkanlarının kente girmesi gerektiğini kaydetti. Yürüyüşün Anayasal bir hak olduğuna vurgu yapan Feyzioğlu, “Temel haktır yürüyüş hakkı. Talebimiz oraya gelmiş baro başkanlarımızın bırakılmasıdır. 150 metre yürüyüş yapacaklar. O 150 metre yürüyüşün ardından Anıtkabir’e gitmek istiyorlar. Bunun kamu düzenini bozan bir yanı yok. Olayları yumuşatmak için devreye girdik. Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı ile görüştüm. Bir ortak noktada buluşulacak” dedi.

ÇOKLU BARO YANLIŞ, TAKDİR MECLİSİNDİR

Feyzioğlu, tartışılan çoklu baro sistemine de karşı olduklarını hatırlattı, “Çoklu baro yanlış. Bizim açımızdan doğru bir yöntem değil takdir Meclisindir. Kimse de neden meclise ikna etmeye çalışıyorsunuz diye kızamaz.Tartışılan çoklu baro sistemi yapısına ilişkin biz mecliste çalışmayı tercih ediyoruz ama biz yürüyeceğiz diyene de engel olunmamalı” dedi.

 

ARBEDE ÇIKTI

Baro başkanları, Türkiye’nin Başkentine girme hakları olduğunu söylerken, polis ‘Valilik izni yok’ yanıtını verdi. Polis barikatını aşmak isteyen baro başkanları ile polis arasında da arbede yaşandı.

TARİHE GEÇECEK KARA BİR GÜNÜ YAŞIYORUZ

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, polis barikatı önünde yaptığı açıklamada, ”Ankara’ya gelen baro başkanları ile Anıtkabir’i ziyaret etmek istiyoruz ama 2020 yılında buna izin verilmiyor. Bunun hiçbir gerekçesi yok. Sadece Ankara Valiliği müsaade etmiyor deniliyor. Hiçbir şeye izin verilmiyor. Şuan bize tamamen kapılar kapatıldı. Baro başkanları ile birazdan görüşmemizi yapacağız. Ankara Valiliği’ne yazılı olarak bilgi verdik ve bize yazılı olarak ‘ret cevabı gelmedi.’ Altını çizerek söylüyorum yazılı bir ret cevabı gelemez, çünkü Anayasa’ya aykırı olur. Yürüyerek şuradan şehre girmemiz bile engelleniyor ve bu artık bir hukuk devletinden bahsedemeyeceğimizin de her halde en açık örneğidir. Tarihe geçecek çok kara bir günü yaşıyoruz” diye konuştu.

‘2020 TÜRKİYE’SİNDE BARO BAŞKANLARI ŞEHRE SOKULMADI’

Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun “Bu sembolik yürüyüşü gelinen noktada, ülkemizin başkentine sokulmayarak en insani bütün kurallara uyulacak şekilde geldiğimiz halde durdurulduk. Derler ki tek parti döneminde bu ülkenin vatandaşları başkente sokulmazdı. Ben bu doğru mu olduğunu bilmiyorum ama bugün 2020 Türkiye’sinde sadece hukuk devleti diyen milletim diyen baro başkalarının bu şehre sokulmadığını çıplak gözlerimle gördüm” dedi.

AVUKATLAR DARP EDİLİRKEN, FEYZİOĞLU ANITKABİRDE!

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, 60’a yakın baro başkanının ve çok sayıda avukatın Ankara’ya girmesi polis tarafından engellenirken, Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun Erzurum, Kahramanmaraş Baro Başkanlarıyla Anıtkabir’i ziyaret etti

OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

Polisin yürümelerine engel olmasını protesto eden avukatlar, oturma eylemine başladı.

Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun burada yaptığı konuşmada, “Cuma günü kendi illerimizden avukatlık yasası üzerinden yapılan ve 80 milyonun hukukuna etki edecek değişiklikleri daha görünür kılmak için yola çıktık. Bu sabah ulaştığımız Ankara’nın girişinde bizi tam da yola çıkış sebebimizi yaşatan, Anayasal hakkımızı engelleyen bir durumla karşı karşıya kaldık” dedi. Bu durumun yaptıkları yürüyüşün ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini belirten Uzun, temsil ettikleri insanlarla birlikte bu tür hukuksuzluklarla mücadele etmek durumunda olduklarını söyledi. Uzun, “Bu yolun açılması Türkiye’nin hukuk devleti olduğunun göstergesi olacaktır. Budur mücadelemiz, bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi

Avukatların oturma eylemi gerçekleştirdiği alanda bulunan inşaatın şantiye şefi, Ankara’ya girmesine izin verilmeyen avukatların oturma eylemini de “Özel mülktesiniz” diyerek engellemek istedi

ANITKABİR’E GİDEN BARO BAŞKANLARI DA GELDİ

Öte yandan TBB Başkanı Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’e giden 15 baro başkanı da eyleme katıldı.

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, sabah TBB Başkanı Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’e giden 15 baro başkanının da yapılanları protesto etmek ve birlikte mücadele etmek için eyleme katıldıklarını söyledi.

Balkan, 15 baro başkanının kendilerinin yanına geldiğini aktardı.

Baro başkanlarının bekleyişi sürüyor.

Evrensel’e konuşan Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, Metin Feyzioğlu ile görüntü veren 15 başkanın müdahale olduğunu duyar duymaz buraya geldiğini, görüntünün gayriihtiyari çekildiğini ve fotoğrafın paylaşımına izin vermedikleri halde Feyzioğlu’nun paylaştığını söyledi.

Feyzioğlu’nun Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir’in açıklamasının ardından Instagram hesabındaki paylaşımında Sivas’ı sildiği görüldü.

İSTANBUL BAROSU’NDAN ÇAĞRI

Öte yandan İstanbul Barosu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada dayanışma çağrısında bulunarak, “Ankara’ya yürüyen Baro Başkanlarına yapılan hukuksuz müdahale kabul edilemez! Tüm meslektaşlarımızı bugün saat 18.30’da İstanbul Barosu Binası önünde dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi üyeleri, “Ankara’da baro başkanlarına yapılan saldırıya karşı eylemdeyiz” diyerek Çağlayan Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Haberflix.com'a Google'da abone olun Google News
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA