Dolar 17,9532
Euro 18,3229
Altın 1.031,93
BİST 2.795,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Sal 30°C
Çar 27°C
Per 29°C
Cum 29°C

Bakanlık 1.451 TL Ödeme Müjdesi Verdi! Yaşlı, Hasta Engelli, Ev Hanımı İşçi Herkese Yardım Verilecek..!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine yardımlar devam ediyor. Eğitim, aile, sağlık, özel yardımlar, yaşlı ve engelli yardımı olarak verilen aylıklar ile ihtiyaç sahiplerine destek olunmaktadır.

Bakanlık 1.451 TL Ödeme Müjdesi Verdi! Yaşlı, Hasta Engelli, Ev Hanımı İşçi Herkese Yardım Verilecek..!
A+
A-
09/08/2020 14:50
200
ABONE OL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi durumu yeterli olmayan ailelere sosyal yardımlar yapmaktadır. Bu yardımların şartları bakanlık tarafından belirlenmektedir. Sosyal devlet anlayışı ile maddi durumu yeterli olmadığı için sağlık, barınma, eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamayan ailelere yardımlar yapılmaktadır. Sağlık yardımları nelerdir? Sağlık yardımının kapsamı ve detayları nelerdir. Sağlık yardımından nasıl faydalanılabilir?

Şartlı Sağlık Yardımı Şartları Neler?

Sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda olan ailelerin, çocuklarının sağlık kontrollerini yaptırmaları ve doğumlarını hastanede yapması koşuluyla yapılan yardımlardır. Şartlı sağlık yardımından, 0-5 yaşında çocuğu olan aileler için anne adayının 18 yaşından büyük olması koşuluyla yararlanılabilir.

Şartlı Sağlık Yardımı;

  • Doğumun hastanede yapılması durumunda, bir sefere mahsus 100 TL,
  • Şartlı lohusalık için doğumu takip eden ilk ayda 45 TL,
  • Hamilelik dönemi boyunca anne için aylık 45 TL, çocuk için aylık 45 TL olmak üzere toplamda 90 TL yardım yapılmaktadır.

Şartlı sağlık yardımı ailelere 12 ay boyunca ödenmektedir. Sağlık yardımı alma hakkı kazanan aileler, PTT aracılığıyla 2 ayda bir, toplu ödeme almaktadırlar. Ancak şartlı lohusalık için belirlenen yardımın süresi sadece 2 ay olarak belirlenmiştir.

Engelli İhtiyaç Yardımı

Maddi durumu yeterli olmayan ve aylık geliri yoksulluk sınırının altında olan engelli vatandaşların, temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilen aylıktır. Engelli ihtiyaç yardımı alabilmek için engelli vatandaşların, sağlık kuruluşundan aldığı sağlık raporu ile birlikte, ikamet adresinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularını bizzat yapmaları gerekmektedir. Hak sahiplerine ödenecek miktar, engelli vatandaşların ihtiyacına göre, mütevelli heyeti tarafından belirlenmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Ödemeleri (GSS)

Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ve yoksulluk sınırının altına yaşamını sürdüren kişilerin, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için Genel Sağlık Sigortası prim devlet tarafından ödenmektedir. Bu yardım sayesinde ihtiyaç sahipleri sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedir. Yardımdan yararlanabilmek için aylık kişi başına düşen gelirin, asgari ücret miktarının üçte birinin altında olması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Katılım Payı Ödemesi (GSS)

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna göre; 60/c-1 ve 60/c-3 kapsamındaki GSS primi ödenmeden sağlık hizmetlerinden yararlanacak ve bakmakla zorunlu olduğu kişilerin hastane, reçete, optik, ilaç gibi sağlık hizmetleri için ödedikleri katkı payının iade edilmesidir. İadeler Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında yapılmaktadır. Hak sahiplerine önceki dönemlerde ödedikleri Genel Sağlık Sigortası katılım payı miktarının, toplamı kadar ödeme yapılmaktadır.

Kronik Hastalara Yapılan Yardım

Tüberküloz ve SSPE hastalığı olması nedeniyle, sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için yapılan düzenli yardımdır. Bu yardımdan tüberküloz ve SSPE hastaları ve bu hastalara bakmakla yükümlü olan kişiler faydalanabilir. Söz konusu yardımı almak isteyen kişilerin, mütevelli heyeti tarafından onaylanması ve Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’nde hastalığı ile ilgili bilgilerin yer alması gerekmektedir. Yardımı almaya hak kazanan kişilere aylık, 1460,61 TL ödeme yapılmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımı

Birden fazla gebelik sonucunda dünyaya gelen, 0-2 yaş aralığındaki çocukların, zorunlu ihtiyaçlarının desteklenmesi için yapılan yardımdır. Çoklu doğum yardımı ödemesinden yararlanabilmek için hane içerinde, kişi başına düşün gelirin, asgari ücretin 3/1 inden az olması gerekmektedir. Yarım miktarı aylık 150 TL’dir. Ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Kronik Hastalığı Olması Nedeniyle Cihaza Bağımlı Yaşayan Hastalar için Elektrik Faturası Bedeli ve Kesintisiz Güç Desteği Kaynağı

Cihaz olmadan hayatını sürdüremeyecek olan kronik hastalar için; elektrik tüketim desteği, birikmiş elektrik borcu desteği ve kesintisiz güç desteği olmak üzere 3 başlıktan oluşan yardımdır.

Elektrik Tüketim Desteği: Kronik hastaların evlerine ait elektrik faturası ödemelerine destek olmak amacıyla kullanılan cihazın tüketimine göre aylık 200 TL’ye kadar yapılan yardımdır.

Birikmiş Elektrik Borcu Desteği: Hak sahiplerine, yardımın başladığı ilk ay, bir sefere mahsus olarak, hastanın cihaza bağlanma tarihinden itibaren sonraki dönemlere ait birikmiş borçların ödenmesidir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği: Hak sahiplerinin, cihaz desteğini kesintisiz almaları için kesintisiz güç kaynağı sağlanmaktadır.

Bakanlık tarafından sağlanan bu destekten, kronik hastalığı sebebiyle, cihaza bağlı yaşamını sürdürmek zorunda olan hastalar faydalanabilmektedir. Yardımlardan yararlanabilmek için hastanın mevcut durumunun sağlık raporuyla tespit edilmesi, muhtaçlık durumunun kanıtlanması ve evde bakım desteğinden yararlanıyor olması gerekmektedir

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.