reklamlar

Cuties izle, Minnoşlar full izle, Minnoşlar türkçe dublaj izle

reklamlar
reklamlar

Tanıtım posterleri yayınlandığı andan itibaren tüm dünyadan sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirilen ve Netflix’in adeta topa tutulmasına neden olan Cuties/Minnoşlar filmi, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde RTÜK, Cuties/Minnoşlar’ın 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri… Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğine karar vererek filmin Netflix kütüphanesinden kaldırılmasına karar vermiş, Netflix de bu karara uyarak filmi Türkiye kütüphanesinden kaldırmıştı.

 

“Minnoşlar, çocukların cinselleştirilmesine karşı bir sosyal mesaj”

 

#CancelNetflix (Netflix’i İptal Et) etiketinin tüm dünyada trendlere girmesinin ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Netflix, filmin pedofili özendirmek bir yana dursun, çocukların cinselleştirilmesine karşı bir sosyal mesaj olduğunu öne sürdü.

Variety’ye açıklamalarda bulunan Netflix sözcüsü, “Cuties/Minnoşlar, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı bir sosyal mesajdır. Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve toplumun genelinde baskıyla büyüdüklerini anlatan güçlü bir hikaye, bu konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye davet ediyoruz. ifadelerini kullandı.

“Kızlarımız sosyal medyada bir kadının kendini ne kadar cinselleştirirse o kadar başarılı olduğunu görüyor”

Cuties/Minnoşlar filmi ile Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Drama En İyi Yönetmenlik Özel Jüri Ödülü kazanan Maïmouna Doucouré ise filmi çekmeden önce bugünün toplumunda kadınlığın nasıl algılandığını anlamak için yüzlerce gençle tanıştığını ifade ederken, “Kızlarımız sosyal medyada bir kadının kendini ne kadar cinselleştirirse o kadar başarılı olduğunu görüyor. Bu yüzden Cuties/Minnoşlar’ı yaptım. Ve evet, bu tehlikeli.” şeklinde konuştu.

 

‘Minnoşlar’ Filmine Pedofili Tepkisi

Netflix’in 9 Eylül’de yayınlanacak yeni filmi ‘Minnoşlar’, tanıtım afişindeki görselde çocukları metalaştırdığı ve pedofiliye özendirdiği gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu. Tepkilerin ardından Netflix özür metni yayınladı, afişi değiştirdi.

 

 

Yönetmen Maïmouna Doucouré’nin çektiği ‘Minnoşlar’ filminin 18 Ağustos’ta yayınlanan afişinde, 11 yaşındaki kız çocukları ‘twerk’ isimli dansı yaparken görüldü. Afişin konu kısmında ise “11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılmak umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur” ifadelerine yer verildi. Netflix de filme +18 ibaresi koyunca, hem dünyada hem de Türkiye’de büyük eleştiri alan film #NetflixPedofilia etiketiyle sosyal medya gündemine oturdu.

 

 

Sundance Film Festivali’nde ödül kazanan ve beğeni kazanan film, Fransa’da 19 Ağustos’ta farklı bir afişle vizyona girmişti. Sosyal medyada yer alan tepkilerin ardından Netflix özür mesajı paylaştı. Mesajda, “Minnoşlar filmi için kullandığımız uygunsuz afiş için çok üzgünüz. Bu hoş değil ve Sundance’da ödül kazanan bu Fransız filmini yansıtmıyor. Resimleri ve açıklamayı güncelledik” denildi. Özrün ardından filmin açıklama kısmında yer alan “dişiliğini keşfetmeye başlayarak” ifadesi de kaldırıldı. Ayrıca Netflix, YouTube üzerinden paylaştığı fragmanı sildi. Ancak özür tepkileri dindirmedi filmin pedofiliye teşvik ettiği ve çocukları kötü yönde etkilediği konusunda eleştiriler devam etti. Sosyal medyada, “Filmin oyuncuları 11 yaşında ama sadece18 yaşının üzerindekilerin izleyebileceği bir film, olmaz böyle şey”, “Artık çocuklardan çekin ellerinizi iğrenç fikirlerinize alet etmeyin onları”, “Çocuk istismarının, pedofilinin özgürlüğü olmaz. 11 yaşındaki çocuk, çocuktur” mesajları paylaşıldı.

 

 

Tüm dünyada büyük tepki toplayan Cuties filmine Netflix’den savunma

Netflix, dünya genelinde çocukları cinsel obje haline getirdiği gerekçesiyle eleştirilen ‘Cuties/Minnoşlar’ filmini savundu. Filmin güçlü bir sosyal yorum taşıdığını belirten Netflix, eleştirenleri ‘filme bir şans vermeye’ çağırdı.

 

 

Fox News’e bir açıklama yapan şirket, “Cuties, küçük çocukların cinselleştirilmesine karşı sosyal bir yorum. Bu ödüllü bir film ve genç kızların sosyal medyada ve daha genel olarak büyüdükleri toplumda karşılaştıkları baskı hakkında güçlü bir hikâye. Bu mühim konuları önemseyen herkesi filmi izlemeye teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

reklamlar
reklamlar
Leave a Comment
reklamlar