Instagram kullanıcıları IGTV ve canlı yayın üzerinden para kazanabilecek

Kazan-kazan politikası sayesinde site trafiğini artırarak internet dünyasında söz sahibi olan YouTube’a, Mark Zuckerberg’in şirketi Instagram rakip olmayı hedefliyor. İlk aşamada belirli bir kullanıcıya açılması planlanan özellikle beraber, IGTV ve canlı yayın reklamları sayesinde görüntü içeriği üreticilerine destek olunacak.

Instagram’ın kullanıma yeni soktuğu rozetler, yayını izleyen kullanıcılar tarafından satın alınabiliyor. Böylelikle kullanıcılar satın aldıkları rozetlerle birlikte canlı yayında daha fazla söz sahibi olabiliyor. Canlı yayını yapan influencer için öneri sunabilen kullanıcılar bu şekilde yayını ve yayıncıyı da desteklemiş olacak.

Instagram’ın hayata yavaş yavaş geçirdiği bu plan blockchain şirketlerinin kullandığı tokenlara benzetildi. Geçtiğimiz aylarda Socios şirketinin Galatasaray kulübü ile yaptığı anlaşmanın ardından taraftarlar satın aldıkları tokenlara göre karar verici konuma gelmiş, gol sevinçlerinden çalınan müziklere, gelecek sezonda giyilecek forma tasarımlarına kadar fikir sahibi olmuşlardı. Instagram’ın yeni özelliği de bu sisteme benzetildi.Instagram rozetleri ne kadar olacak?

İlk aşamada sınırlı sayıda kullanıcıya açılacak özelliğin ardından instagram rozetlerinin ücreti de merak konusu oldu. İlk bilgilere göre, kalp içeren rozetler 0.99 sentten, çift kalpli rozetler 1.99 dolardan ve üç kalp içeren rozetler ise 4.99 dolardan satışa sunulacak. Canlı yayın esnasında suistimalin önüne geçebilmek için kullanıcılar birer rozet alabilecek.