Müjde PTT’den Herkese 672 TL Para Yardımı Ödenecek! Hemen Başvuru Yapın

SGK tarafından yeni düzenleme, özürlülük, yaşlılık ve ölüm aylıkları konusunda yayınlanan genelgeye göre dosya bazında 1500 TL’den az olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 65 yılı aşmış vatandaşları, vatandaşlara kanunla tanınan yaşlılık ödeneği ile muhataptır. 65 yaşında olan vatandaşların işgücü kaybı nedeniyle herhangi bir işte çalışarak aylık gelirlerini kazanmaları mümkün değildir; Aynı kişinin çocuklarından veya devlet kanalından geliri yoksa 65 yaşındaki emekli maaşı devreye girer.

SGK tarafından yeni düzenleme ile yaşlılık ve ölüm aylıkları konusunda yayınlanan genelgeye göre dosya bazında 1500 TL’den az olmayacaktır. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenen 65 yaşındaki emeklilik aylığı şu anda 672 lira. 65 yaşından sonra devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla temel hayati ihtiyaçlarını karşılamak için geliri olmayanlara maddi destek sağlıyor. Geliri olmayan vatandaşlar, hak sahibi oldukları takdirde maaştan yararlanırlar.

65 Yaş Aylığı Almak İçin Gerekenler

Bu fırsattan yararlanmak için koşullar ilgili bakanlıklar ve kurumlar tarafından belirlenir. Belirtilen koşullara uymayan kişilerin, mali zorluklara rağmen 65 yaşındaki yaşlı maaşlarından yararlanması mümkün değildir. Ancak bu vatandaşlar için; devletin yaşlılar için yürürlüğe koyduğu diğer sosyal yardımların uygulanması açık bırakılmıştır.

  • Sosyal güvenlik eksikliği (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı)
  • 65 yaşından büyük olmak
  • Aylık geliri belirledikten sonra muhtaç sınırın altında bir tablo çizmek
  • İş primi günü ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeme yapılmaması
  • Nafaka alan kişilerin bu aylık ödenekten yararlanmak için asgari ücretin üçte birinden azına sahip olması gerekir.

Yaşlılık Ücreti Ne Kadar?

TÜFE verilerine göre enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte tüm ekonomi kalemleri, özellikle asgari ücret yeniden düzenlenmiştir. Asgari ücrete zammı, memur ve emekli aylarındaki artış izledi. 65 yaşına ulaşan vatandaşlara bağlı olan yoksulluk aylığı, 637 TL üzerine yapılan artışla 672 TL olarak belirlendi.

Çocuklarıyla birlikte yaşayan 65 yaşındaki vatandaşlara da yoksulluk ücreti alma fırsatı verilmiştir. Kişi ve eşinin ortalama aylık gelirinin net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. 2020’de kişi başına 701 TL’ye karşılık geliyor.

65 Yaş Aylığına Nasıl Başvurulur?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) başvuran 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar öncelikle muhtaçlık için değerlendirilir. İhtiyaç analizi; Bakım yükümlülüğü ile birlikte yaşlı kişi ve eşinin geliri, serveti ve harcamaları dikkate alınırken, eğer gelir 701 liranın altındaysa kişi başına gelir aylık olarak bağlanmaktadır. Eşin ve başvuranın gelirinin toplamı 1,402 lirayı aşarsa ödenmez.

65 Aylığını Nereden Alabilirim?

65 yaş hakkına sahip olanlar için ilk maaş ödemesi, ikamet adresinin bağlı olduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden çekilebilir. Daha sonraki maaş ödemeleri PTT şubelerinden alınabilir.