Dolar 13,4726
Euro 15,3004
Altın 793,64
BİST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
2°C
Karla Karışık Yağmurlu
Pts 1°C
Sal 3°C
Çar 4°C
Per 7°C

replica rolex is without question implementing any " control workout, established originality " organization theory .

Nobel ödüllü aktivist Karman’dan gelecek için karamsar mesajlar!

2011 Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli aktivist Tawakkol Karman, dünyada milyonlarca insanın işsiz ve yoksul olduğuna dikkat çekerek, adil ve eşit şartlar yaratılması gerektiğini söyledi. “Ülkeler, özel sektör ve iş insanları, yoksullukla savaşmak adına sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeli” diyen Karman, iklim değişikliğine de değinerek, “Kararlı adımlar atmazsak bu gezegende yaşayan, yaşayacak tüm çocuklarımızın geleceği daha kötü hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Nobel ödüllü aktivist Karman’dan gelecek için karamsar mesajlar!
A+
A-
31.12.2021
17
ABONE OL

“Fark et” teması altında “Dijitali Fark Et”, “İklimi Fark Et”, “Girişimi Fark Et”, “Dönüşümü Fark Et” ana başlıklarıyla düzenlenen MÜSİAD Vizyoner’21 zirvesinin konuşmacılarından birisi de, 2011 Yemen ayaklanmasının uluslararası kamuoyuna dönük yüzü olarak tanınan, Nobel Barış Ödülü sahibi, Yemenli gazeteci ve politikacı Tawakkol Karman oldu.

 

 

“İyi yönetimin esası; şeffaflık, sorumluluk sahibi olma ve hesap verilebilirlik”

Konuşmasında iyi yönetimin temelinde şeffaflığın, sorumluluk sahibi olmanın ve hesap verilebilirliğin yattığını belirterek, adil ve eşit şartlar yaratılması gerektiğine işaret eden Karman, şunları söyledi:

“Eşit fırsatların yaratılması gerekir. Öte yandan diktatör rejimleri iyi yönetimlere sahip değillerdir. Kaynakları ve imkanları tekelleştirir. Politik, ekonomik, sosyal ve kültürel işleri tekelleştirir. Arap ülkelerdeki diktatöryel rejimlere genel olarak baktığımızda kendi sermayeleri dışındaki sermayelerin gelişmesine izin vermezler. Ve insanları yoksullaştırırlar. Böylece kriz üreten politikalar üretirler.

 

 

“Paranın sosyal bir fonksiyonu olması gerekir”

Benim görüşüme göre paranın asıl fonksiyonu kalkınma olmalıdır. Paranın sosyal bir fonksiyonu olması gerekir. Bu da öncelik olarak topluma temel ihtiyaçlarını vermelerini sağlamaktan geçmektedir. Paranın kullanımı kar elde etmenin de ötesine geçmelidir. İslam tarihine baktığımızda zekatın toplumu nasıl güçlü tuttuğunu görebiliyoruz. Zekatın yoksulluğu nasıl azalttığını ve İslam ülkelerinin farklı yerlerinde zekatın nasıl yardımcı olduğunu da görebiliyoruz. Zekat, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına kurulmuş bir sistemdir. Toplumlara önemli bir fırsat sunar.”

 

 

“Milyonlarca insan işsiz ve yoksul”

Bugün dünyada milyonlarca insanın işsiz ve yoksul olduğunu vurgulayan Tawakkol Karman, “Bu kişiler kendilerini işsiz ve hayat imkanlarından yoksun bir şekilde buluyor. Yoksulluğun ve yemek sorununun tam ortasında görüyor. Bilişim ve internet çağında, teknik bilginin ve sanayinin çağında, teknolojik kalkınma çağında kendini böylesi bir hayatın içinde buluyor. Küresel sistemin kendilerine bunu dayatmasıyla karşı karşıya kalıyor. Uluslararası büyük ülkelerin çıkarların çatışmasına maruz kalıyorlar.

Büyük ülkelerin büyük çatışmaları insan hakları ve barışın sürdürülebilirliğini düşünmüyor. Aynı zamanda finansal ve iş sektörünün de bunda payı var. Birçoğu kendi toplumlarının ihtiyaçlarına aç gözlülük, bencillikle ve sosyal sorumluluktan kaçan bir yaklaşım sergiliyor. Sosyal sorumluluk bakış açısı toplumlar için bir ihtiyaçtır. Ülkeler yoksulluk karşısında sosyal sorumluluk geliştirilmeli. Özel sektör ve iş insanları, iş yoksullukla savaşmak adına sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeli. Aynı zamanda küçük girişimleri destekleyen projeler, gençliği, kadınları ve dezavantajlı grupları destekleyen projeler de yapılmalı” dedi.

 

 

“Kararlı adımlar atmazsak çocuklarımızın geleceği daha kötü hale gelecek”

Konuşmasında iklim değişikliğine de değinen Karman, “Bizim doğa, tabiat anamız ölüyor. Bu biyolojik ve ekolojik çeşitliliğe yapılan saldırılardan kaynaklanıyor. Çeşitlilik yok oluyor. Ve bu yok olma süreci sera gazı salınımlarıyla hızlanıyor. Sonuç olarak bu yok oluş, bu kayboluş ormanların azalması, buzulların erimesi daha kötü iklim olaylarına sebep oluyor. Bu da bir döngü haline geliyor. Bu döngüyü durdurmak için kararlı adımlar atmazsak bizim geleceğimiz ve çocuklarımızın, bu gezegende yaşayan, yaşayacak tüm çocuklarımızın geleceği daha kötü hale gelecek. Ve hayal edemeyeceğimiz felaketleri yaşanacak. Bunlar gelmek üzere. Maalesef bu sistematik yok etmeyi durdurmak için ciddi ve verimli bir çaba da yok” diyerek herkesin bu konuda sorumluluk taşıdığını söyledi.

 

 

 

iklim değişikliği ,MÜSİAD, Yemen MÜSİAD Vizyoner’21, Tawakkol Karman, Nobel Barış Ödülü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.